برگ نخست / اینترنت بی‌سیم WiMAX / اطلاعات بیشتر

اطلاعات بیشتر درباره اینترنت بی‌سیم WiMAX

تکنولوژی WiMAX و استانداردهای آن با هدف انتقال اطلاعات به‌ صورت بی‌سیم و ارزان قیمت طراحی و به بازار معرفی شد. این تکنولوژی از لحاظ کاربری شباهت‌های زیادی به Wi-Fi دارد با این تفاوت که منطقه تحت پوشش و سرعت انتقال اطلاعات بیشتری را پشتیبانی می‌کند. توسعه و گسترش فناوری WiMAX توسط گروهی تحت عنوان WiMAX Forum صورت می‌گیرد. این گروه WiMAX را به‌عنوان یک فن‌آوری استاندارد که قابلیت نقل و انتقال اطلاعات و دسترسی به پهنای باند بی‌سیم در مقیاس وسیع دارد و می‌تواند جایگزین اتصال کابلی و DSL گردد، تعریف کرده است. به بیان دیگر WiMAX امکان ارتباط بی‌سیم را برای کاربران فراهم می‌کند. از تکنولوژی WiMAX به عنوان وسیله‌ای برای افزایش سرعت ارتباطات مخابراتی و شبکه‌ای در مناطقی که از نظر اقتصادی با مشکل روبرو هستند استفاده می‌شود. در حال حاضر این فن‌آوری به‌عنوان گزینه ارزانتر نسبت به دیگر گزینه‌های موجود ارتباطی در کشورهای در حال توسعه، به منظور راه‌اندازی شبکه‌های اینترنت پرسرعت مطرح شده است. با آزمایش WiMAX و به دست آمدن نتایج موفق در کشورهای در حال توسعه، به تدریج کشورهای جهان اول نیز به استفاده از این فن‌آوری ارزان قیمت علاقمند شده‌اند، بطوریکه هم اکنون بسیاری از دولت‌ها و شرکت‌ها به دنبال توسعه WiMAX در کشور‌های خود هستند.

انواع مودم‌های ایستگاه کاربر

CPE یا مودم‌هایی که ایستگاه‌های کاری WiMAX می‌توانند از آنها برای ارتباط با شبکه استفاده کنند به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود. اول مودم‌های Indoor که در درون منزل یا محل کار می‌توان از آنها استفاده کرد و دوم مودم‌های Outdoor که در بیرون از محیط منزل یا کار در یکی از مرتفع‌ترین محل‌های ساختمان، بر روی یک میله یا دکل نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت عمده این دو نوع مودم در قدرت فرستنده و گیرنده RF آنها است. مودم‌های Indoor معمولاً از توان کمتری نسبت به مودم‌های Outdoor برخوردار هستند و به همین علت استفاده از آنها در داخل منزل بدون مشکل است.

مودم رومیزی BM632w

Wimax Modem

  • قابلیت WiFi
  • دارای یک پورت LAN و یک پورت تلفن

دریافت دفترچه راهنما (PDF)مودم فضای باز Outdoor

Wimax Modem

  • دارای یک پورت (LAN)
  • قیمت: ۳۰۰,۰۰۰ تومان


  • لازم به یادآوری است میزان ۹٪ به عنوان مالیات بر ارزش افزوده، به قیمت مودم اضافه خواهد شد.
دامنه پوشش و سرعت ارتباط

برد و دامنه پوشش خدمات ارتباطی بی‌سیم معمولاً در دو حالت دید مستقیم و دید غیر مستقیم ارزیابی می‌شود. پوشش فن‌آوری WiMAX در حالت دید مستقیم در شهر تا شعاع ۱۰ کیلومتری آنتن مرکزی می‌تواند باشد. به بیان دیگر با دید مستقیم،‌ یک آنتن مرکزی ۳۶۰ درجه می‌تواند دایره‌ای به شعاع ۱۰ کیلومتر را پوشش ارتباطی بدهد. این نوع پوشش به خوبی می‌تواند پاسخگوی نیازهای ارتباطی در جامعه روستایی و ارتباطات بین شهری، کنار دریا و … باشد. در مقابل برای ارتباط درون شهری، بخصوص شهرهایی که در آن ساختمان‌های بلند وجود دارند می‌توان از ویژگی دید غیر مستقیم WiMAX برای پوشش ارتباطی استفاده کرد. در این حالت یک آنتن مرکزی ۳۶۰ درجه می‌تواند تا شعاع ۳ کیلومتر را پوشش دهد. حداکثر پهنای باند قابل استفاده در سرویس‌های WiMAX بستگی به کیفیت ارتباط مودم مشترک با آنتن مرکزی دارد. در بهترین شرایط دید مستقیم این سرعت می‌تواند تا Mbps باشد، اما در مناطق شهری با توجه عدم امکان داشتن دید مستقیم در اغلب موارد و سازگاری با ارائه خدمات در حال حرکت، سرعت قابل اطمینان برای ارائه خدمات حداکثر تا 8Mbps انتخاب می‌شود. در حال حاضر اغلب مشتری‌های این خدمات در جهان حداکثر با سرعتی معادل 512Kbps تا 8Mbps را تجربه می‌کنند.

روش‌کار مودم‌های فضای باز برای ارتباط با شبکه
شمای یک شبکه ساده وایمکس
کاربری شبکه ‌وایمکس

چشم انداز فناوری WiMAX سیار

در اوایل سال 2009، شاهد گسترش پهنای باند کانال WiMAX سیار به 20Mhz با حداکثر سرعت دانلود 144Mhz خواهیم بود. با توجه به پشتیبانی تکنولوژی MIMO، فناوری WiMAX سیار، تمام ملزومات شبکه سیار نسل بعد را برآورده خواهد کرد. بر اساس پیش بینی های اخیر اتحادیه WiMAX ، تا سال 2012 بیش از 130 میلیون کاربر WiMAX وجود خواهد داشت.

پیشروی سریع WiMAX

در سال 2010 ، تکنولوژی WiMAX ، به استاندارد IEEE 802.16m ، وارد شد که ویژگی‌های این فن‌آوری عبارتند از ظرفیت بیشتر ، سرعت بیشتر در ارسال اطلاعات و پیکربندی پیشرفته MIMO در ایستگاه سیار، قابلیت جابجایی و تحرک پذیری تا سقف 500 کیلومتر در ساعت، کاهش تاخیر در لایه پیوند در کمتر از 10 ثانیه.

برطرف کردن نیاز مشتری

با افزایش تقاضا برای دسترسی با اینترنت پرسرعت در حال حرکت، از فناوری WiMAX می‌توان به عنوان روشی مناسب برای برطرف کردن تقاضای مشتریان برای باند برخورداری از باند وسیع سیار در هر مکان استفاده کرد. فن آوری WiMAX ، اولین فن‌آوری نسل چهارم در دسترس برای بر طرف کردن تقاضای روز افزون برخورداری از اینترنت سیار است. WiMAX به عنوان یک فن‌آوری نسل چهارم می‌تواند عملکرد شبکه فعلی نسل سوم را تا سه برابر افزایش دهد و این قابلیت را دارد که با استفاده از استاندارد IEEE 802.16m عملکرد را حتی تا 10 برابر افزایش دهد.

برخی ویژگی‌های مهم WiMAX

طراحی و تعریف استانداردهای WiMAX به‌گونه‌ای صورت گرفته تا پوشش دهنده نیازهای ارتباط بی‌سیم شهری باشد. علاوه بر آن استفاده از این تکنولوژی برای پوشش ارتباطی شهرک‌های صنعتی، روستاها، مناطق استراتژیک و … متداول است. پشتیبانی از پهنای باند بالا به کاربران این خدمات اجازه می‌دهد تا بتوانند به‌سادگی سرویس‌های صوتی و تصویری را در این شبکه‌ها داشته و به هر مقدار که بخواهند ترافیک Upload و Download داشته باشند. عدم نیاز به دید مستقیم آنتن مرکزی، سهولت استفاده و کاربری ساده CPE ها از دیگر مشخصاتی است که به فراگیر شدن استفاده از این تکنولوژی در میان کاربران کمک نموده است.

نحوه ارائه خدمات

سرویس‌های اینترنت بی‌سیم WiMAX از پهنای باند 128Kbps به بالا با پهنای باند اختصاصی و یا اشتراکی (Shared) ارائه می‌شوند، بنابراین کلیه کاربران اعم از خانگی، شرکت‌ها و سازمان‌ها و ... می‌توانند از این خدمات بهره‌مند گردند. تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از خدمات WiMAX یک مودم بی‌سیم ، از نوع مدل رومیزی است که در داخل منزل یا محیط کار شما قرار می‌گیرد و یا از مدل فضای باز که در بیرون منزل یا محل کار، در محیط باز نصب می‌شود و راه‌اندازی این سرویس پس از عقد قرارداد عموماً در کمتر از دو روز کاری صورت می‌پذیرد.برگ نخست / اینترنت بی‌سیم WiMAX / اطلاعات بیشتر